Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 283,09 km2 v okrese Břeclav při hranici s Rakouskem, od prosince 1996 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě. Tato oblast na pomezí Moravy a Dolních Rakous byla v průběhu 18. a 19. století knížecím rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku. Zahrnuje množství kulturních i přírodních památek.

Kulturní památky – zámky: Lednice Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám v naší republice. Novogotická přestavba v 19. století z něj vytvořila romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém návštěvník najde palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. Valtice Původně gotický hrad z 13. století byl přestavěn na renesanční a později barokní zámek. Do dnešní podoby byl přestavěn v letech 1643–1730 podle projektů italského stavitele Domenika Martinelliho a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.

Na celkové ploše téměř 300 km² si můžete prohlédnout např. 23 metrů vysoký Obelisk, připomínající od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem, dále pak Janův hrad, Minaret či Lovecký zámeček, který dříve sloužil jako myslivna. Tyto romantické stavby bývají označovány jako „salety“. Břehy Lednických rybníků zdobí hned několik panských staveb, jako např. Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Hraniční zámeček, či Nový dvůr. Na lednickém zámku si můžete prohlédnout také nově zrekonstruovanou barokní Jízdárnu.

Asi na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi narazí turisté na kapli Svatého Huberta, která je zasvěcená tomuto patronovi myslivců, optiků a matematiků. Nedaleko Valtic turisté obdivují např. Chrám Tří Grácií se známou sochou tří žen, zámeček Belveder, zámeček Lány, Kolonádu na Reistně a Rendez-vous. Lednicko-valtický areál je také označován jako „Zahrada Evropy“.

Volný čas

Hlohovec leží na hlavní trase Moravské cyklistické stezky, která se zde protíná s Moravskou vinařskou stezkou. Právě proto je lokalita našeho penzionu ideální pro milovníky cykloturistiky, vína, památek a mnoho dalšího.

V našem regionu probíhá celoročně spousta kulturních akcí spojená s vínem i místním folklórem. Více informací naleznete v přiloženém odkaze: Kalendář akcí Jižní Morava.

Okolí penzionu

Ve vesnici Hlohovec najdete obchod s potravinami, dvě restaurace, hospůdky, kavárnu s bowlingem a mnoho vinných sklepů…

  • Obchod: 200 m
  • Restaurace: do 1 km
  • Hospůdka: 500 m
  • Autobusová zastávka: 150 m
  • Valtice: 4 km
  • Lednice: 5 km
  • Mikulov: 10 km
  • Pasohlávky: 30 km
Lednice - Pálava - Valtice
Ikona2